Výsledky vyhledávání

Nájemní bydlení v Česku: Rostoucí trend s výzvami

Publikoval admin na 21 ledna, 2025
0 komentářů

Poptávka po nájemním bydlení v Česku roste a s ní i zájem velkých investorů. Developerské společnosti se po období stagnace vracejí k výstavbě, tentokrát s fokusací na nájemní byty. Tento trend přináší nové příležitosti, ale i výzvy.

Zatímco v minulosti se developeři soustředili primárně na prodej bytů individuálním kupujícím, nyní se stále častěji orientují na spolupráci s investičními fondy a společnostmi, které byty skupují za účelem pronájmu. Tento posun je patrný i z dat. V roce 2023 developeři dokončili pro investory zhruba 800 nájemních bytů a v následujícím roce se očekává téměř dvojnásobný počet.

Jedním z důvodů tohoto trendu je rostoucí poptávka po nájemním bydlení, která je důsledkem několika faktorů. Zhoršující se dostupnost vlastního bydlení, rostoucí ceny nemovitostí a změna životního stylu, kdy lidé upřednostňují flexibilitu a mobilitu, to vše přispívá k atraktivitě nájemního bydlení.

Vysoká poptávka po nájemních bytech vede k jejich nízké neobsazenosti. Analýzy ukazují, že volné byty v nových projektech jsou spíše výjimkou a obsazenost dosahuje až 94 procent. „V praxi jsou volné byty spíše raritou,“ potvrzuje Jiří Kubánek, investiční analytik poradenské společnosti BTR Consulting.

Nedostatečná výstavba a dlouhé povolovací procesy

I přes rostoucí trend výstavby nájemních bytů se Česko stále potýká s jejich nedostatkem. Hlavní překážkou je komplikovaný a zdlouhavý proces povolování staveb, který brzdí rozvoj nového bydlení. „Na českém trhu je vidět nedostatečná výstavba těchto projektů,“ komentuje Michal Hinka, partner pražské advokátní kanceláře DLA. „V okamžiku, kdy se na trhu objeví nová jednotka, je v podstatě okamžitě pryč.“

Pro developerské společnosti je prodej bytů investorům atraktivní i přes nižší marži. Získávají rychlejší a stabilnější příjem, snižují administrativní náklady a minimalizují rizika spojená s individuálními prodeji. „Prodávat projekty institucionálním investorům se nám, navzdory nižší marži, stále vyplatí,“ říká Ondřej Buršík, generální manažer Metrostavu. „Peníze máme rychleji, potřebujeme na uzavření dohody méně lidí a odpadá také diskuze o klientských změnách.“

Význam nájemního bydlení pro ekonomiku

Rozvoj nájemního bydlení má pozitivní dopad i na celkovou ekonomiku. Stabilní příjmy z nájmů umožňují investorům dlouhodobě plánovat a investovat do dalších projektů, což podporuje růst stavebnictví a souvisejících odvětví.

Nájemní bydlení také přispívá k sociální stabilitě, protože umožňuje lidem s nižšími příjmy získat kvalitní bydlení.

Budoucnost nájemního bydlení

Odborníci se shodují, že další rozvoj nájemního bydlení v Česku by mohl podpořit větší příliv zahraničních investorů. Ti však zatím nemají dostatek investičně zajímavých projektů, ze kterých by mohli vybírat. Situace by se ale mohla brzy změnit. S rostoucí nabídkou kvalitních nájemních projektů se očekává i nárůst zájmu zahraničních investorů, zejména z Velké Británie.

Nájemní bydlení v Česku zažívá dynamický rozvoj. Zvyšující se poptávka, zájem investorů a aktivita developerských společností naznačují, že se jedná o perspektivní segment s dlouhodobým potenciálem. Klíčovou výzvou pro budoucnost zůstává zjednodušení povolovacích procesů a přilákání zahraničních investic. Rozvoj nájemního bydlení může významně přispět k řešení bytové krize a k celkové ekonomické a sociální stabilitě země.

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna.

Porovnejte nabídky